Lesk a bieda vlasovej starostlivosti v časoch dávno minulých

Prevažná väčšina z nás si dnes umýva vlasy pravidelne, mnohí dokonca každý deň. Nie vždy to tak bolo. Naprieč históriou a rôznymi civilizáciami nájdete hŕbu odlišných koncepcií starostlivosti o vlasy a niektoré storočia možno bez hanby vyhlásiť doslova za dobu temna vlasovej starostlivosti. V popredí totiž vždy bolo skôr to, čo má človek na sebe. A ako čo najlepšie skryť nepríjemný telesný pach prameniaci z nedostatku hygieny. Vlasy? Tie povievali na samom okraji záujmu.

Ale vlasy si v posledných tisícročiach zažili aj svetlejšie chvíľky. Nebolo to priamo ako dnes, keď prídete do obchodu a môžete vyberať zo stoviek šampónov, kondicionérov, masiek, farieb a stylingových prípravkov. Ponuka na trhu bola nulová a naši predkovia si museli poradiť svojpomocne. Je nutné dodať, že to niekedy riešili dosť zvláštne. Inokedy išlo aj o zdravie. Podivné žeravé nástroje a nebezpečné chemikálie. S rovnakým cieľom ako dnes. Mať dokonalé vlasy. Ako sa teda odvíjala história vlasovej starostlivosti?

História starostlivosti o vlasy

Výživa, farbenie a kulmovanie v staroveku

Vyspelé antické civilizácie na svoje vlasy rozhodne nezabudli. Napríklad suché a horúce podnebie v starovekom Egypte diktovalo kratšie strihy pre ženy, muži si dokonca holili hlavy úplne. Egypťania sa dnes pokladajú za jeden z prvých národov, ktoré sa cielene zbavovali vlasov.

Všetci vieme, ako vlasy trpia pod náporom slnečných lúčov a vedeli to pred tisíckami rokov i egyptské ženy. Do vlasov a pokožky hlavy si preto nanášali mandľový a ricínový olej, čo malo vlasy vyživiť a zároveň podporiť ich rast. Vedci objavili, že Egypťanky tiež poznali hennu a používali ju na krytie šedín. A v niektorých hrobkách sa spolu s múmiami našli aj jednoduché kliešte pre natáčanie vlasov. Tak čo, nájdete vo svojej a starovekej egyptskej starostlivosti o vlasy nejaké spoločné prvky? Podľa mňa to nie je až také ťažké.

Starostlivosť o vlasy v starovekom Egypte

Antické Grékyne a Rímanky svoje vlasy ošetrovali olivovým olejom a vlasy si pravidelne farbili. Rímske ženy si údajne zosvetľovali vlasy holubím trusom a ďalšiu chuťovku predstavovala ich podomácky vyrobená čierna farba na vlasy. Pijavice naložené v octe nechali pár mesiacov kvasiť v olovených nádobách a vzniknutou pastou si potom farbili vlasy na čierno. Ale dosť bolo domácich receptov na farbenie vlasov, aké sa vtedy nosili účesy? V Grécku frčali drdoly s niekoľkými splývavými pramienkami pozdĺž tváre, bohato zdobené čelenky a kovové sponky, ktoré odrážali spoločenský status. Rimanky preferovali jednoduchšie ozdoby a rozpustené vlasy.

V starovekej Asýrii patrili k najväčším trendom kučeravé vlasy, králi a šľachta si preto vlasy natáčali pomocou kovových tyčí rozžeravených nad ohňom. To sa ale pravdepodobne nezaobišlo bez popálenín pokožky. Doma to preto radšej neskúšajte a siahnite po modernej kulme, alebo vyskúšajte iné bezpečné metódy natáčania vlasov.

Vlasová starostlivosť v antickom Grécku a Ríme

Zvláštne stredoveké receptúry

Práve počas stredoveku záujem o vlasy trochu poklesol, veď dokonca aj kúpele celého tela sa vtedy považovali za nezdravé. Avšak aj v tejto dobe možno nájsť zaujímavé recepty na vlasovú starostlivosť. Tak napríklad spálený jačnenný chlieb zmiešaný so soľou a medvedím tukom mal priniesť rýchlejší rast vlasov. Zmes čaju, kozieho mlieka, kôry brestu, koreňa vŕby a rákosia mala pre zmenu posilniť vlasy. K ďalším osvedčeným ingredienciám patril ocot, rozmarín, žihľava, mäta, tymián a ďalšie byliny, z ktorých by ste mnohé našli aj v dnešnej vlasovej kozmetike.

Ale stredovek mal aj svoje tienisté miesta. Trebárs keď si ženy zosvetľovali vlasy konským močom. Alebo obľúbený stylingový prípravok, ktorý vznikol prevarením jašteríc v olivovom oleji. Umývanie vlasov luhovým mydlom a tvarovanie pomocou slaninového tuku. No, poďme sa radšej posunúť do ďalšej éry.

Rozmarín, tymián a mäta v starostlivosti o vlasy

Nový vek starostlivosti o vlasy? Nie tak rýchlo…

Prenesme sa do ospevovaneho alžbetínskeho Anglicka, doby Shakespeara a kráľovnej Alžbety I. V tomto období si miestne ženy stužovali vlasy masťou. To možno po všetkých tých stredovekých praktikách neznie úplne hrozne. Určite nie do tej doby, než v noci neodolateľná vôňa vašej hrivy priláka krysy a potkany. Do hry potom vstupovali najrôznejšie čiapky na spanie, či dokonca špeciálne klietky, v ktorých nešťastné ženy museli tráviť celé noci. Každopádne potom ráno opäť siahli po masti a boli zase šik a šťastné. Pre krásu sa skrátka musí trpieť, nech už to znamená čokoľvek.

Keď sme u tých zvieracích škodcov, veľkým problémom osvietenského 18. storočia boli vši. Muži to vyriešili jednoducho. Svoje vlasy si oholili a investovali do kvalitných parochní. Tie sa vyrábali z ľudských vlasov, ale niekedy tiež zo srsti koní a kôz. Parochne boli na údržbu oveľa menej náročné ako vlastné vlasy. Čím belšia parochňa, tým bol jej nositeľ žiadanejší. Menej majetní ľudia si do nich preto sypali obrovské množstvo múky, bohatší na rovnaký účel používali škrob a aplikovali do falošných vlasov i voňavé esenciálne oleje. Ženy si dokonca parochne farbili do pastelových tónov, v kurze bola ružová, modrá aj levanduľová farba.

História starostlivosti o vlasy a parochne

Vlasovej starostlivosti sa blýska na lepšie časy

Na samom konci 19. storočia prevzal iniciatívu istý Hans Schwarzkopf, jeho meno vám isto znie povedome. Schwarzkopf vynašiel prvý šampón v podobe prášku rozpustného vo vode. Vzhľadom k divokej histórii vlasovej starostlivosti vás asi neprekvapí, že sa z tohto šampónu stal okamžitý hit. O pár rokov neskôr, v roku 1927 rovnaká značka prišla s prvým tekutým šampónom a Schwarzkopf sa stal magnátom na poli starostlivosti o vlasy.

Zaujímavé je, že slávne noviny New York Times ešte roku 1907 vytlačili článok s odporúčaním vtedajších vlasových špecialistov. Čitatelia sa v ňom dozvedeli, že vlasy bohato stačí umývať každé dva týždne. Ak sú vlasy v dobrej kondícii, interval umývania možno predĺžiť dokonca na 4 až 6 týždňov.

Umývanie vlasov šampónom

To je dnes asi pre väčšinu z nás nepredstaviteľné, newyorskí odborníci ale dosť možno vedeli, o čom hovoria. Alebo to aspoň tušili. Až pravidelné umývanie vlasov „modernými" šampónmi totiž vyvolalo dopyt po kondicionéri. Prvé šampóny sa asi nemohli chváliť tým najšetrnejším zložením, ich jednoduché použitie navyše k viedlo k častejšiemu umývaniu, a to sa samozrejme na vlasoch nepriaznivo podpísalo. 

Novovznikajúci výrobcovia vlasovej kosmetiky si s tým ale hravo poradili. Pribehli s najrozličnejšími kondicionérmi, maskami na vlasy a ďalšími ošetrujúcimi prípravkami, aby sa vlasom vrátila ich krása. Vlasová starostlivosť sa navyše nenápadne vracia ku koreňom, veď jedným z najobľúbenejších produktov posledných rokov je olej na vlasy. Medzi častými aktívnymi látkami kozmetiky na vlasy nájdete hŕbu rastlinných výťažkov, ktoré poznajú ženy po stáročia. Ale myslíte, že by sa niekto chcel vrátiť do temného stredoveku či osvietenstva? O tom silno pochybujeme. Aké šťastie, že ponuka vlasovej starostlivosti je dnes tak široká a nenúti nás experimentovať s tými najpodivnejšími prísadami. Pozrite sa na najobľúbenejšie vlasové prípravky dnešnej doby.

Zľava 45 %  45 %
Neoplachovacia maska na vlasy 10v1 150 ml
7,54
Šampón proti lupinám 125 ml
12,48
Regeneračný olej na vlasy 30 ml
19,67
Zľava 21 %  21 %
Hydratačný šampón na zdravý rast, posilnenie a lesk vlasov 200 ml
8,29
Fyto-kofeínové tonikum na ochranu korienkov a zdravý rast vlasov 200 ml
9,94
Zľava 20 %  20 %
Sérum proti dedičnému vypadávaniu vlasov 200 ml
8,71
Zľava 33 %  33 %
Regeneračný šampón pre všetky typy vlasov 250 ml
20,41
Zľava 35 %  35 %
Balzam pre regeneráciu vlasov a ochranu farby 100 ml
19,67
Zľava 35 %  35 %
Regeneračný kondicionér pre všetky typy vlasov 250 ml
19,56
Zľava 16 %  16 %
Šampón proti lupinám 390 ml
17,44
Tonikum proti vypadávaniu vlasov pre citlivú pokožku hlavy 200 ml
8,71
Zľava 19 %  19 %
Fyto-kofeínový šampón na farbené a poškodené vlasy 250 ml
9,94
Zľava 20 %  20 %
Olej pre všetky typy vlasov 100 ml
11,32
Zľava 8 %  8 %
Vlasová kúra proti vypadávaniu vlasov 21x6 ml
58,44
Zľava 5 %  5 %
Šampón pre oživenie bielych a šedivých vlasov 500 ml
17,20
Zľava 28 %  28 %
Regeneračný uhladzujúci krém na vlasy 100 ml
19,41
Zľava 11 %  11 %
Maska pre blond vlasy 250 ml
17,58
Zľava 41 %  41 %
Šampón proti lupinám pre citlivú pokožku 200 ml
11,41
Zľava 19 %  19 %
Šampón proti vypadávaniu vlasov 250 ml
9,94
Zľava 34 %  34 %
Šampón proti vypadávaniu vlasov 200 ml
12,87
Zľava 37 %  37 %
Hydratačná a vyživujúca maska na vlasy 100 ml
18,99
Zľava 31 %  31 %
Intenzívny prípravok na posilnenie farebných a chemicky ošetrených vlasov 155 ml
20,29
Zľava 60 %  60 %
Maska pre poškodené vlasy 150 ml
9,73

Ďalšie zaujímavosti o vlasoch:

Doprava:
Platba:
Certifikácia:
Made with by PragueBest