Mastné vlasy

Starostlivosť o mastné vlasy

Trápia vás mastné vlasy, ktoré neustále pôsobia spľasnuto? Netušíte, ako sa o ne správne starať? Poodhalíme vám tipy kaderníkov, prezradíme, čomu by ste sa mali vyvarovať a tiež vám odporučíme niekoľko kvalitných vlasových prípravkov, ktoré vám pomôžu tento problém vyriešiť. Ste pripravení radovať sa z vlasov, o ktorých ste vždy snívali? Pustite sa do čítania.

Prečo sa vlasy mastia?

Na mastných vlasoch má v mnohých prípadoch zásluhu genetika. Ak vaše telo produkuje viac kožného mazu, prejaví sa to aj na vlasoch. Okrem genetiky však zohráva veľkú úlohu aj stres, nezdravé stravovanie a v neposlednom rade tiež časté nosenie pokrývky hlavy. Mastiace sa vlasy sú spojené aj s hormonálnymi zmenami v puberte. Ženám sa vlasy často mastia v tehotenstve, po vysadení hormónov alebo po pôrode. Niektorí ľudia s mastnými vlasmi bojujú po celý rok a iní len v určitých mesiacoch, napríklad v zime, keď dennodenne nosia čiapku. S mastnými vlasmi sa potýka až 25 % dospelej populácie.

Mastné vlasy

Charakteristika mastných vlasov

Mastné vlasy spoznáte veľmi jednoducho. Vyzerajú spľasnuto a počas niekoľkých hodín po umytí sa ťažko upravujú. Sú mastné a vyžadujú časté umývanie, zlepujú sa do pramienkov a často sú tiež jemné a chýba im objem.

Čoho sa v prípade mastných vlasov vyvarovať?

Podobne ako v prípade pleti aj u vlasov platí, že prehnané vysušovanie a nešetrné zaobchádzanie môže viesť k nadmernému masteniu vlasov. Vyvarovať by ste sa preto mali pravidelného fénovania horúcim vzduchom aj častému prečesávaniu vlasov prstami. Vyhnite sa tiež nezdravému jedlu, obmedzte mastné jedlá a tiež príliš slané, sladké a korenisté jedlá. Dôležitý je i pravidelný pitný režim a odpočinok. 

PREČÍTAJTE SI: Čo jesť, aby boli vlasy perfektné?

Správne umývanie vlasov je základ

Mastné vlasy treba umývať častejšie. Platí ale tiež, že čím menej budete vlasy umývať, tým lepšie. Ak totiž vlasy umývate zle, problém sa len zhorší. Začnete výberom kvalitného šampónu určeného pre časté použitie. Kaderníci odporúčajú žihľavový šampón, ktorý je pre mastné vlasy ako stvorený, upozorňujú ale aj na to, že nie je príliš vhodný na dlhodobé používanie. Pri umývaní vlasov stačí čajová lyžička šampónu. Šampón jemne vmasírujte do pokožky hlavy a následne ho spláchnite vlažnou vodou, vyvarujte sa horúcej vody, tá by váš problém ešte umocnila. Na záver môžete vlasy opláchnuť studenou vodou, ktorá uzatvára póry na pokožke hlavy a znižuje mastenie vlasov.

Hĺbkovo čistiaci šampón pre mastné vlasy 1000 ml
2,61
Šampón pre atopickú pokožku dospelých a detí 300 ml
5,27
Zľava 45 %  45 %
Osviežujúci micelárny šampón bez silikónov 400 ml
3,91
Zľava 31 %  31 %
Šampón proti lupinám 400 ml
4,39
Zľava 26 %  26 %
Posilňujúci šampón proti lupinám 500 ml
2,79
Zľava 42 %  42 %
Posilňujúci šampón proti lupinám 1000 ml
4,62
Zľava 43 %  43 %
Bylinný šampón proti nadmernej tvorbe mazu 200 ml
3,56
Zľava 25 %  25 %
Kondicionér na mastné vlasy 400 ml
5,02
Zľava 26 %  26 %
Hydratačný šampón na mastné vlasy 400 ml
5,18
Zľava 7 %  7 %
Šampón proti lupinám s piroktónom 300 ml
4,90
Zľava 43 %  43 %
Šampón proti lupinám s olejom z verbeny 200 ml
3,56
Šampón pre mastné vlasy a pokožku hlavy 1000 ml
4,97
Zľava 7 %  7 %
Šampón na normálne vlasy 250 ml
2,73
Kondicionér na normálne až mastné vlasy 200 ml
3,59
Zľava 5 %  5 %
Šampón pre mastné vlasy 250 ml
3,98
Zľava 37 %  37 %
Osviežujúca šampón na normálne až mastné vlasy 250 ml
2,92
Zľava 29 %  29 %
Šampón na mastné vlasy 250 ml
3,85
Zľava 29 %  29 %
Kondicionér na mastné vlasy 200 ml
3,77

Menej je viac

Podľa vlasových odborníkov tiež platí, že v prípade mastných vlasov je menej viac. Mali by ste preto obmedziť množstvo vlasovej kozmetiky a na vlasy použiť maximálne dva vlasové prípravky denne. Na umývanie použite šampón a kondicionér, ktorý môžete prípadne nahradiť jablčným octom. Ten obsahuje kyselinu octovú, ktorá pomáha vyrovnať pH pokožky hlavy, čím znižuje množstvo mazu. Octový oplach naneste na šampónom umyté vlasy a nechajte ho pôsobiť niekoľko minút, nezabudnite vlasy dôkladne umyť vlažnou vodou. 

Suchý šampón

Príliš časté umývanie vlasom neprospieva. Prebytočný kožný maz z hlavy i vlasov môžete ľahko a šetrne odstrániť s pomocou suchého šampónu. Suchý šampón vám príde vhod na cestách i vo chvíli, keď nebudete mať dosť času na umývanie vlasov. 

TIP: Suché šampóny Batiste

Kondicionér len do dĺžok vlasov

Ak používate kondicionér, nenanášajte ho na celú dĺžku vlasov. Bude stačiť iba malé množstvo kondicionéra, ktorý nanesiete na končeky, a zabránite tak ich vysušovaniu a prípadnému štiepeniu.

Sušenie vlasov sušičom - fénovánie

Mastné vlasy je ideálne nechať uschnúť prirodzene. Keď to ale nie je možné, fúkajte ich na čo najnižší stupeň, horúci vzduch vlasom neprospieva. Okrem teploty fúkania je dôležitý aj smer, ktorým vlasy sušíte teplom. Kaderníci radia aby ste fénovali smerom od čela. Práve tu sa pokožka môže vplyvom fúkania začať mastiť, a je preto dôležité, aby sa maz nedostal do vlasov.

Česanie mastných vlasov

Mastenie vlasov môže spôsobovať aj príliš časté česanie, pretože hrebeňom sa roznáša maz po celej dĺžke vlasov. Česanie preto čo najviac obmedzte a nezabudnite tiež na to, že vlasy sa mastia aj častým prehrabávaním rukou. Pokúste sa preto zbaviť zvyku hrať sa s vlasmi a neustále si na ne siahať. Dôležitý je tiež správny výber hrebeňa, vyhnite sa kovovým kefám, ktoré dráždia pokožku hlavy, a naopak radšej vyberte kefu so zaoblenými koncami. Ak sa vám vlasy mastia veľa, bude lepšie, keď vymeníte kefu za hrebeň.

Mastné vlasy

Projezte sa ku krásnym vlasom

Ako už sme načrtli vyššie, kvalitu vlasov ovplyvňuje aj strava. Svojim vlasom by ste mali dopriať antioxidačné vitamíny C, ktoré nájdete napríklad v keli, paprike alebo plodoch kivi. Do jedálnička zaraďte tiež vitamín E, obsiahnutý napríklad v semienkach a mandliach, a železo, ktoré nájdete v červenom mäse a strukovinách. Vplyv na krásu vlasov má aj zinok a zdravé tuky. Pravidelne by ste preto mali jesť vajcia, orechy, ryby a vsadiť na kvalitné oleje.

Babské rady pre mastné vlasy

S mastnými vlasmi môžete bojovať aj s pomocou generáciami overených rád našich babičiek, ktoré sú spojené s ingredienciami, ktoré bežne nájdete doma.

Pomocník menom citrón

Vytlačte šťavu z dvoch citrónov a vmasírujte ju do pokožky hlavy, nechajte ju pôsobiť aspoň 15 minút a následne vlasy dôkladne opláchnite.

Objavte silu byliniek

Naše babičky nedali dopustiť tiež na liečivú moc a skvelé účinky byliniek. S mastnými vlasmi môže pomôcť nielen už spomínaná žihľava v podobe žihľavového čaju, ale aj rumančekový čaj, podbeľ, šalvia alebo brezová voda. 

Ďalšie zaujímavosti o vlasoch:

Doprava:
Platba:
Certifikácia:
Made with by PragueBest