Deň otcov

Čo ctí dobrého otca? Predovšetkým svojim deťom venuje čas. V dôležitých chvíľach im stojí po boku. Naučí ich všetko potrebné - od hygienických návykov cez jazdu na bicykli až po riadenie auta. Poradí si s komunikáciou, potomkov pozorne a trpezlivo počúva, nemá nereálne očakávania. Upozorňuje na chyby, avšak nezastrašuje, nekričí, neponižuje a nesliedi v ich súkromí. Dokáže nastaviť rovnováhu medzi pravidlami a pochopením.

Pre deti je otec vzorom aj autoritou s pevne daným systémom odmien a trestov. Má rovnako prejavovať úctu ich matke, pomáhať v domácnosti a prijímať výzvy novej doby (ako tetovanie či piercing). Mal by vedieť priznať svoje omyly. Čerešničkou na torte je podnikanie dobrodružných výletov otcov a detí. V prípade rozchodu rodičov je pre dobrého otca samozrejmosťou včasné platenie alimentov.

Kedy je Deň otcov?

Deň otcov je sviatok, ktorý oslavuje otcovstvo a pripomína úlohu otcov vo výchove detí, rovnako ako ich postavenie v spoločnosti. V mnohých krajinách vrátane Slovenskej republiky sa Deň otcov oslavuje tretiu nedeľu v júni. Obdobou je zaužívanejší Deň matiek, oslavovaný druhú nedeľu v máji, prípadne Medzinárodný deň žien 8. marca.

Deň otcov

Najlepšie darčeky ku dňu otcov

Zľava 55 %  55 %
Toaletná voda 100 ml
49,20
Zľava 74 %  74 %
Toaletná voda 100 ml
20,53
Zľava 55 %  55 %
Toaletná voda 200 ml
69,40
Zľava 74 %  74 %
Toaletná voda 100 ml
20,30
Zľava 64 %  64 %
Parfumovaná voda 100 ml
26,45
Zľava 19 %  19 %
Toaletná voda 75 ml
12,85
Toaletná voda 5 ml
0,99
Zľava 55 %  55 %
Toaletná voda 50 ml
37,70
Zľava 50 %  50 %
Toaletná voda 100 ml
45,47
Zľava 23 %  23 %
Toaletná voda 75 ml
9,99
Zľava 57 %  57 %
Toaletná voda 100 ml
4,85
Zľava 57 %  57 %
Parfumovaná voda 100 ml
42,92
Zľava 62 %  62 %
Toaletná voda 125 ml
34,91
Zľava 18 %  18 %
Toaletná voda 90 ml
11,30
Toaletná voda 200 ml
39,10
Zľava 40 %  40 %
Toaletná voda 100 ml
7,79
Zľava 60 %  60 %
Toaletná voda 75 ml
27,28
Zľava 10 %  10 %
Parfumovaná voda 60 ml
86,13
Zľava 12 %  12 %
Toaletná voda 125 ml
30,16
Zľava 46 %  46 %
Toaletná voda 100 ml
63,46
Zľava 26 %  26 %
Toaletná voda 50 ml
13,89
Zľava 25 %  25 %
Toaletná voda 100 ml
84,08
Zľava 16 %  16 %
Toaletná voda 100 ml
96,27
Zľava 41 %  41 %
Toaletná voda 125 ml
20,64

Z histórie Dňa otcov

Tradíciu Dňa otcov zaviedla Američanka Sonora Smart Doddová na počesť svojho otecka, vdovca starajúceho sa o päť súrodencov. Prvá oslava Dňa otcov sa uskutočnila v mestečku Spokane v štáte Washington 19. júna 1910, v deň narodenín Sonorinho otca, a mala súkromný charakter.

Až prezident Lyndon B. Johnson v roku 1966 ustanovil tretiu júnovú nedeľu oficiálnym Dňom otcov. Stalo sa tak po viac ako pol storočí, kedy v roku 1914 vyhlásil vtedajší prezident USA Woodrow Wilson prvý celonárodný Deň matiek.

Deň otcov vo svete a u nás

V našich končinách donedávna nebola sviatku otcov venovaná extra veľká pozornosť. Pre niekoho je deň otcov známa udalosť, ktorú si vždy všimne alebo dokonca označí v kalendári. Niekto o existencii sviatku stále ani len netuší. 

Aj deň, kedy sa deň otcov slávi, sa v mnohých krajinách líši. V rovnaký deň ako Slovensko oslavuje deň otcov väčšina krajín sveta. Otcom vzdávajú úctu v tretiu júnovú nedeľu už niekoľko rokov aj ľudia v Česku, USA, Kanade, Japonsku i Veľkej Británii. 
V krajinách ako Taliansko, Španielsko, Portugalsko, otcovia oslavujú svoj veľký deň na sviatok sv. Jozefa, teda 19. marca. V škandinávskej oblasti mu pripadla druhá novembrová nedeľa a napríklad v Nemecku sa sviatok spojil so sviatkom Nanebovstúpenia Pána Ježiša. Pevne stanovený dátum má aj Dánsko, Mongolsko, Thajsko, Egypt a Spojené arabské emiráty. 

Nech už má Deň otcov akýkoľvek dátum či pôvod, hlavné je jeho posolstvo. Nezabudnite prejaviť vďaku tomu, kto vám dal život. Aj otcovia predsa túžia po uznaní a láske. 

Tipy na parfumy ku Dňu otcov

Blysnite sa pred oteckom či otcom svojich detí a zablahoželajte mu ku Dňu otcov s parfumom v ruke! Uvidíte, že bude príjemne prekvapený a rád vyskúša novú vôňu (alebo si doplní zásobu tej svojej obľúbenej).

Ako vybrať parfum ako darček (aj ku Dňu otcov) vám priblíži naša Encyklopédia vôní. Okrem toho sme zhromaždili 5 + 5 rýchlych tipov na pánske vonné doplnky, ktoré ocenia muži všetkých generácií. Tu sú:

Darčeky ku dňu otcov

Nadčasové parfumy pre gentlemanov

1. HUGO BOSS Boss Bottled – ikonická pánska toaletná voda z roku 1998, na ktorú môžete staviť aj bez vyskúšania. Zmyselne sa v nej prelína vanilka, škorica, jablko a santalové drevo. Parfumérke Annick Menard sa podarilo harmonicky spojiť svieže a pikantné vonné akordy, ktoré okolo nositeľa toaletnej vody vytvoria auru výnimočnosti a posilnia jeho sebadôveru. Vôňa Boss Bottled, prípadne aj v sete s ďalšou kozmetikou, je naozaj skvelý darček pre mužov - nielen na Deň otcov.

2. Christian Dior Fahrenheit – drevito-kvetinovo-pižmová toaletná voda plná dráždivých kontrastov. Podporuje mužnosť i galantnosť, vytvára originálny vonný podpis, vyzýva ku komplimentom. Medzi jej vonnými zložkami sa vyníma erotizujúca koža, muškátový oriešok, fialkový list, cédrové drevo, vetiver a pižmo. Badateľná je aj levanduľa, rumanček či citrusy. Ohnivú povahu vonných ingrediencií vystihuje takisto neprehliadnuteľný flakón pánskej toaletnej vody Christian Dior Fahrenheit.

3. Giorgio Armani Acqua di Gio Pour Homme – znamenitá toaletná voda pre súčasného sebavedomého muža. Pôsobí ako morský príboj, explózia energie z citrusových plodov, jazmínu, bieleho pižma, cédrového dreva, broskýň, frézií, cyklámenov, hyacintov, fialiek, ruží a neroli. K ďalším intenzívnym vôňam patrí muškátový oriešok, koriander, pačuli, ambra, rozmarín a rezeda. Užívateľské recenzie obsahujú superlatívy ako: „Výbuch lásky, nádherná, skvelá, úžasná, impozantná vôňa.“

4. Paco Rabanne 1 Million – jedinečná toaletná voda v luxusnom zlatom rúchu. Vyníma sa v nej grapefruit, mäta, červená mandarínka, škorica, ruža, korenie, ambra, koža, vzácne drevá a indické pačuli. Reprezentatívny vonný doplnok je určený pre muža, ktorý pozná svoju hodnotu a vie, ako sa postaviť všetkým životným výzvam. „Sladko hrejivá korenistá vôňa 1 Million dobre pôsobí na ženy. Len opatrne s aplikáciou, je naozaj silná a ľahko sa to s ňou preženie,“ radí parfumová expertka Adéla Bartlová.

5. Bvlgari Man In Black – parfumovaná voda vyžarujúca silu prírody, mužnosť a zmyselnosť. Doplní dobrodružne založeného muža, pre ktorého je dôležitý individuálny štýl, voľnosť a tvorivosť. Inšpiráciou vône sa stal Vulkán, rímsky boh ohňa, čierneho remesla a patrón všetkých kováčov. Ďalšiu energiu zmes čerpá z preslneného Stredomoria. V parfumovej pyramíde figuruje korenie, tabak, rum, kosatec, koža, tuberóza, tonkové bôby, guajakové drevo a živica benzoe.

Giorgio Armani Acqua Di Gio

Športovo-elegantné pánske parfumy

1. Lacoste Essential – veľmi žiadaná toaletná voda pre pohodového človeka bez ohľadu na vek. Lákavo sa v nej snúbia bergamoty, tangerínky, púčiky čiernej ríbezle, paradajkové listy, čierne korenie, ruže, pačuli a santalové drevo. Je priamo gejzírom sviežosti a energie, doladeným príjemným zeleným dizajnom. Pochvalné recenzie na našom webe sa počítajú už na stovky. Pre francúzsku značku Lacoste je typický symbol zeleného krokodíla, pánske polo tričko a tiež parfumy určené aktívnym ľuďom. 

2. Versace Man Eau Fraiche – štýlová, ihneď osviežujúca toaletná voda pre muža, ktorý sa nebojí vystúpiť z davu. Na prvý pohľad zaujme relaxačným bledomodrým prevedením. A aká vonné tajomstvo ukrýva? Najsilnejší je v nej citrón, bergamot, karambola, šalvia, pižmo a zmes drevitých akordov na čele s cédrovým a brazílskym ružovým drevom. Pikantnosť kompozícii dodáva palina dračia, korenie a šafran. Celosvetovo uznávanú vonnú zmes vytvoril majster parfumér Olivier Cresp už v roku 2006.

3. Davidoff Cool Water – legendárna aromaticko-akvatická toaletná voda, ktorá dokáže sprostredkovať dotyk chladivej vody oceánu čiže priamy kontakt s prírodnými živlami. Vonná zmes ukrytá vo flakóne farby morskej hlbiny je jednoduchá, čistá a mužná. Zrodila sa už v roku 1988 a úspešne boduje aj v 21. storočí. K najvýraznejším vonným ingredienciám EdT Davidoff Cool Water patrí morská voda, levanduľa, mäta, zeleň, rozmarín, santal, neroli, pižmo a tabak.

4. Calvin Klein CK Free – drevito-aromatická maskulínna toaletná voda s nádychom Orientu, zdôrazňuje voľnosť a svojbytnosť. Hviezdnymi ingredienciami populárneho vonného doplnku sú bobuľky borievky, badián, semiš, tabak, káva, virginský céder, dub a pačuli. Ku Dňu otcov oslavovanému v tretiu júnovú nedeľu je vôňa Calvin Klein CK Free ako stvorená, pretože najlepšie vynikne počas letného denného nosenia. Používateľ s ňou však zaboduje aj vo večernej spoločnosti.

5. David Beckham Homme – toaletná voda verne odráža dobrého otca, manžela, trénera a futbalovú hviezdu Davida Beckhama. Obsahuje starostlivo zmiešané vonné výťažky: zázvor, sečuánske korenie, citrusy, kašmírové drevo, rozmarín, kožu, pačuli, pižmo a mahagón. Navyše je cenovo dostupná aj z detského či študentského vreckového. Do vkusu otca sa určite trafíte - celoročná toaletná voda David Beckham Homme je dlhodobo parfumovým bestsellerom.

Davidoff Cool Water

Bonus: Doplňte darček ku Dňu otcov originálnym blahoželaním

Až pôjdete otcovi tretiu júnovú nedeľu zablahoželať, pripíšte mu k lákavo zabalenému parfumu či darčekovej kazete pár slov, napríklad:

„Pre všetkých si môj otec. Ale pre mňa si celý svet!“

 „Vďaka, že mi nehovoríš, ale ukazuješ, ako mám žiť. Si môj hrdina, oci.“

„Oci, si prvý muž, ktorý sa zapísal do môjho srdca... A na tomto mieste už navždy zostaneš. Prijmi moje blahoželanie ku Dňu otcov.“

„Milý ocko, možno si raz nájdem princa, ale Ty budeš vždy mojím kráľom.“

„Jeden básnik povedal, že stať sa otcom nie je ťažké, ale byť otcom je ťažké. A Ty to, oci, zvládaš na jednotku.“

„Niet lepšieho priateľa, ako je otec, a žiadny otec nie je lepší ako Ty. Všetko najlepšie, oci.“

„Šťastný je ten, kto našiel šťastie v rodine.“ (L. N. Tolstoj)

„Najlepšiemu otcovi na svete - VŠETKO NAJ ku Dňu otcov!“

Blahoželanie ku dňu otcov
Doprava:
Platba:
Certifikácia:
Made with by PragueBest