Black Friday 2024

Tohtoročný Black Friday bude na Elnino.sk lepší než kedykoľvek predtým. Ceny vašich obľúbených parfumov i kozmetiky sme stlačili na minimum a pripravili sme akciové ponuky presne pre vás. Potešte sa vysnívanou vôňou či skrášľujúcou kozmetikou za super cenu, alebo u nás začnite s nákupom vianočných darčekov. Užite si najobľúbenejší nákupný deň v roku na Elnino.sk!

Kedy je Black Friday 2024?

Tohtoročný Black Friday bude 29. novembra 2024. Termín čierneho piatka sa každý rok mení. Tradične pripadá na piatok po americkom Dni vďakyvzdania. Black Friday všeobecne pripadá na termín v rozmedzí 23. a 29. novembra.

Čo je to Black Friday?

Black Friday, čiže čierny piatok, je každoročná nákupná udalosť v Spojených štátoch, ktorá v posledných rokoch preniká aj do ďalších krajín, vrátane Slovenskej republiky. Američania ho pokladajú za začiatok predvianočných nákupov a neváhajú čakať celé hodiny v dlhých radoch, len aby ukoristili svoje vysnívané kúsky. Black Friday so sebou totiž prináša obrovské výpredaje a super zľavy, vďaka ktorým sa vždy jedná o najrušnejší nákupný deň v roku. Nemá stanovený pevný dátum, prichádza vždy v piatok po Dni vďakyvzdania a v roku 2024 pripadá na 29. novembra.

História čierneho piatka

Deň nasledujúci po Dni vďakyvzdania je v Spojených štátoch všetkými uznávaným začiatkom vianočnej nákupnej sezóny už od polovice minulého storočia. Jeho názov Black Friday sa ale plošne rozšíril až o 30 rokov neskôr. Prídavné meno "čierny" malo odjakživa skôr negatívny význam a bývalo spájané s najrôznejšími kalamitami. Veď čierny piatok poznáme v súvislosti s výrazným poklesom ceny zlata v 19. storočí, ale takisto s krachom newyorskej burzy v roku 1929. V súvislostí s dňom nasledujúcim po Vďakyvzdaniu začala údajne výraz Black Friday používať philadelphská polícia. Označovala tak, veľmi mierne povedané, dopravný zmätok, ktorý počas tohto nákupného dňa panoval v okolí tunajších obchodných domov.

Keď sa toto spojenie rozšírilo, objavil sa ešte ďalší výklad pojmu, narážajúci na červený a čierny atrament v účtovných knihách. Mnohí obchodníci totiž po väčšinu roka obchodujú so stratou a až počas Black Friday začínajú generovať zisk. Dostávajú sa teda z červených čísel do čiernych.

Black Friday v Slovenskej republike

Do našej krajiny sa Black Friday dostal až o mnoho rokov neskôr, keď v roku 2011 veľké zľavy na svoje produkty začala ponúkať spoločnosť Apple. Postupne sa ale spojenie Black Friday vžilo ako synonymum pre každú cenovú akciu. Niektorí predajcovia tak inzerujú čierny piatok, víkend, týždeň či mesiac počas celého roka a ten skutočný sa medzi nimi tak trochu stráca.

Na Elnino.sk vám okrem celoročných akciových ponúk pripravujeme iba ten jeden, pravý a úžasný Black Friday. A v tento deň ponúkame ceny, z ktorých sa vám zatají dych. Nenechajte si ujsť tohtoročný Black Friday s parfumami a kozmetikou na Elnino.sk.​

Doprava:
Platba:
Certifikácia:
Made with by PragueBest