Ako vybrať parfum

1) KONCENTRÁCIA PARFUMOV
2) ZLOŽKY PARFUMOV
3) PARFUM A VAŠA OSOBNOSŤ, PARFUMY PRE ŠPECIÁLNE PRÍLEŽITOSTI
4) RADY, TIPY, POSTREHY

Rôzne typy vôní nás obklopujú celý deň. Svoju osobnosť môžete podčiarknuť nielen oblečením, účesom, správaním, ale aj vhodne zvolenou vôňou. Pre veľké množstvo ľudí je výber parfumu osobná a vysoko špecifická záležitosť. V prípade, že netušíte, aké typy vôní existujú, aký je rozdiel medzi jednotlivými koncentráciami, ani aké zložky by Vám mohli voňať, čítajte ďalej.

1) KONCENTRÁCIA PARFUMOV

Parfumy sa delia podľa parfumovej kompozície, t.j. podľa percentuálneho podielu vonných látok. Pravých parfumov, ktoré obsahujú 15 - 40% podielov vonných látok, v bežnej parfumérii nájdete poskromne. Častejšia je parfumovaná voda (EDP), ktorá sa vyznačuje podielom vonných látok približne 15%. O niečo menej vonných látok (6 - 12%) obsahuje toaletná voda (EDT). EDP a EDT sa teda líšia podielom vonných látok, ale záleží na konkrétnej kombinácii, teda ktoré látky sú vo vôni zvolené. Preto môže aj niektorá toaletná voda vydržať voňať dlhšiu dobu, než voda parfumovaná. Ďalej existujú rôzne slabšie koncentrácie vôní, ako sú kolínske vody, telové závoje, Eau de Fraiche, a podobne, ktoré majú kratšiu výdrž, ale svojho nositeľa neobťažujú - čo mnoho ľudí ocení nielen v sparnom lete.

2) ZLOŽKY PARFUMOV

Najjednoduchšie je vyberať parfum podľa jednotlivých zložiek. Voľte skrátka tie, ktoré máte Vy alebo obdarovaná osoba najradšej. Uprednostňujete ľahké citrusové, zelené či vodné vône? Potom vyberajte parfumy, ktoré obsahujú jemné a svieže zložky ako bergamot, citrón, uhorka, lekno, atď. a naopak sa vyhnite zložkám, ako sú vanilka, koža, pačuli, kadidlo či jazmín. Sú Vám či obdarovanej osobe bližšie ovocné alebo kvetinové parfumy, alebo sa vyžívate vo výrazných korenistých, orientálnych, chypre vôňach? Zodpovedanie týchto otázok Vám udá smer, ktorým sa máte pri výbere parfumu podľa jeho zložiek vydať.

3) PARFUM A VAŠA OSOBNOSŤ, PARFUMY PRE ŠPECIÁLNE PRÍLEŽITOSTI

Pokiaľ vyberáte parfum pre partnerku, môžete vyberať podľa jej osobnosti či podľa konkrétnej príležitosti. Pre romantičky sa hodia skôr jemné, kvetinové a ovocné parfumy. Osobnosť vášnivej a dominantnej ženy podčiarknu orientálne a drevité vône. Na leto a na šport sú potom vhodné citrusové a vodné vône, na večerné udalosti sa skvele hodia ťažšie parfumy, ktoré z Vašej partnerky urobia femme fatale, ktorú bude každý obdivovať.

4) RADY, TIPY, POSTREHY

Je niekoľko indícií, ktoré Vám výber vhodného parfumu uľahčia.

Aký je Váš obľúbený parfum?

Nový parfum môžete vyberať podľa zložiek, ktoré obsahuje váš obľúbený parfum, či parfum osoby, ktorú plánujete obdarovať. V tom Vám bude nápomocná internetová parfuméria Elnino.sk, kde nájdete všetky zložky, ktoré nami ponúkané parfumy obsahujú.

Vyskúšajte vzorky parfumov!

Ak si napriek tomu nie ste výberom istí, skvelá alternatíva, ako parfum vyskúšať na vlastnej koži, sú vzorky parfumov. Skúste si zakúpiť pár Vašich favoritov a podľa nich sa rozhodnúť, ktorý parfum je Vám najpríjemnejší.

Testery za nízke ceny

Testery parfumov sú ďalšou možnosťou, ako si otestovať nový parfum. Testery totiž zoženiete za skvelé ceny! Je nutné ale počítať s tým, že väčšina ich je distribuovaná bez viečka a originálnej škatuľky, takže to určite nie je vhodný darček.

Malá rada na záver: Ak si stále nebudete vedieť s nákupom parfumu ako darčeka rady, skvelým riešením je darčekový poukaz.

Značky parfumov a kozmetiky